Об’єднані проти російського зла: голос корінних народів
Сила нації в різноманітті її народів. Кримські татари, караїми та кримчаки – корінні народи України, які століттями боролися за збереження своєї ідентичності. Сьогодні вони стикаються з безпрецедентним тиском російської окупації, яка спрямована на знищення їхньої культури, мови та самоідентифікації.
Окупація Криму стала трагедією для кожного з цих народів. Депортації, репресії, заборона мови та культури – це лише частина того, що довелося пережити кримським татарам, караїмам та кримчакам. Сьогодні ж сотні представників цих народів перебувають у російських в’язницях, ставши заручниками політичних репресій.
З нагоди Міжнародного дня корінних народів Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) провела брифінг на тему «Корінні народи: між збереженням ідентичності та викликами в умовах російської агресії». У заході взяли участь представники корінних народів України, етносів, визнаних корінними народами в Росії, які наразі проживають в Україні, а також представники наукової спільноти.
«Україна, як багатонаціональна держава, розуміє важливість захисту прав корінних народів. Прийняття Закону “Про корінні народи України” стало важливим кроком на шляху до забезпечення їхніх прав. Це рішення стало свідченням пріоритетності для нашої держави взятих на себе міжнародно-правових зобов’язань, пов’язаних із формуванням та реалізацією державної політики етнонаціональної єдності, гармонізацією міжнаціональних відносин та захистом прав корінних народів», — зазначив заступник Голови ДЕСС Ігор Лоссовський. – Однак, для його ефективної імплементації необхідно подолати низку перешкод, зокрема, пов’язаних з окупацією Криму».
Ескендер Барієв, голова правління громадської організації “Кримськотатарський ресурсний центр” наголосив, що попри війну, Україна демонструє ефективну державну політику щодо корінних народів: «Це підвищує довіру до нас з боку інших корінних народів, зокрема й тих, що проживають у рф. Вони починають сприймати Україну як державу, яка може допомогти їм звільнитися і отримати свободу». Він також підкреслив необхідність активізації роботи щодо закріплення правового статусу Меджлісу кримськотатарського народу. «Це надасть додаткову вагу голосам кримських татар на міжнародній арені».
У свою чергу Ахтем Чийгоз, український кримськотатарський політик і заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, підкреслив, що «Україна, незважаючи на складні часи, демонструє відданість виконанню міжнародних норм щодо корінних народів і національних меншин. Але нам необхідно об’єднати зусилля, щоб Закон про корінні народи ефективно запрацював. Особливо це стосується розробки планів деокупації Криму, де більшість пунктів мають гуманітарний характер. Основою прав корінних народів є політичні права — це наша земля, і рішення мають відповідати положенням, на яких базуються права корінних народів. Я закликаю інші корінні народи — кримчаків, караїмів — створювати представницькі органи та бути разом у процесах деокупації і реінтеграції Криму. Не варто пасивно чекати визволення Криму, щоб лише потім приймати необхідні рішення».
Ескендер Барієв наголосив, що права корінних народів, які залишаються в окупованому Криму, систематично порушуються з боку російської влади. Вони зазнають переслідувань, утисків, дискримінації та насильства. «росія заборонила представницький орган корінного народу, що є грубим порушенням статті 8 Декларації ООН про права корінних народів. рф бачить у кримських татарах нелояльну частину населення Криму. Арешти говорять самі за себе: сьогодні щонайменше 207 наших громадян у Криму є політв’язнями, з них 134 — кримські татари».
Україна, незважаючи на власні виклики, стала притулком для багатьох представників корінних народів росії, які шукають захисту від репресій. Перший заступник Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Войналович зауважив, що Україна стала простором свободи, де корінні народи рф можуть вільно розповісти про себе і про сьогоденну ситуацію.
Представники корінних народів рф, які також постраждали від політики кремля, підкреслили, що їхні долі тісно пов’язані з долею кримських татар. Вони закликали до об’єднання зусиль для протистояння російській агресії та звільнення своїх земель.
«Століттями наші народи зазнавали російської окупації та асиміляції — нас знищували фізично і намагалися перетворити на росіян. Незважаючи на це, ми зберегли свою ідентичність», — каже старійшина народу ерзя, інязор ерзянського народу та голова товариства ерзя в Україні «Ěrzäń val» Сиресь Боляєнь. — «Корінні народи є небезпекою для рф, адже саме наше існування загрожує існуванню росії, оскільки рф — це переформатований СРСР. Причиною розпаду цієї імперії будемо ми — поневолені народи. Останні 20 років москва активно займається знищенням корінних народів. У першу чергу знищується мова, особливо після 2017 року, коли путін оголосив, що не можна примушувати дитину вивчати рідну мову. За останні 10 років народ ерзя втратив 200 тисяч людей, і так само відбувається з іншими народами. Саме тому посилилися національно-визвольні рухи поневолених народів, і ми об’єдналися в Лігу вільних націй. В українців та в нас є лише одна проблема — це москва, і перемога України неможлива без дезінтеграції росії».
Денис Ковальов (Човганунь Донісі), голова Мокшанського національного комітету, член Президії Ліґи Вільних Націй, зазначив: «Історично корінні народи рф, зокрема мокшани, через свою географічну близькість до центрів імперської влади зазнавали систематичних утисків та асиміляції. Сьогодні ми спостерігаємо продовження цих тенденцій: виснаження ресурсів, економічна експлуатація та мобілізація чоловіків на війну, де вони фактично утилізуються. Досвід України демонструє, що лише збройний спротив та міжнародна підтримка можуть забезпечити деколонізацію та самовизначення народів. Переконаний, що мокшанський народ, усвідомивши масштаби історичної несправедливості, об’єднається у боротьбі за свої права та свободи».
Історична несправедливість щодо корінних народів України та росії є нагадуванням про те, що боротьба за права людини та культурну самоідентифікацію є нескінченною.
Згадаємо, окупація Криму російською імперією у 1783 році призвела до майже повної асиміляції караїмів (наприкінці XX століття загальна чисельність представників цього етносу не перевищувала 800 осіб). Під час окупації Криму німецькими військами було розстріляно 80% народу кримчаків. У 1944 році, за наказом Сталіна, близько 200 тисяч кримських татар було депортовано з рідного півострова до Середньої Азії. В ешелонах смерті та в місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей — жінок, дітей, літніх людей. Було знищено цілі родини, і кримськотатарський народ втратив 46,2% своєї чисельності. Протягом кількох днів цілий народ було позбавлено Батьківщини. З початком російської агресії корінні народи Криму вдруге втратили свою Батьківщину.
Ці історичні факти є нагадуванням про важливість захисту прав корінних народів, збереження їхньої ідентичності та культури, а також необхідність спільних зусиль для забезпечення справедливості та відновлення історичної пам’яті.
Фото та текст: офіційний сайт ДЕСС.