У Києві обговорили проблеми ромських жінок і чоловіків та шляхи їх вирішення
У Києві відбулася конференція, присвячена гострим проблемам, з якими стикаються ромські жінки в Україні. Експерти, представники влади та громадські активісти обговорили шляхи подолання таких викликів, як обмежений доступ до освіти, труднощі з документами, дискримінація на ринку праці та соціальна ізоляція.
Особливу увагу було приділено становищу ромських жінок, які вимушено переселилися внаслідок війни. Вони потребують додаткової підтримки для інтеграції в нові громади та адаптації до нових умов життя. Учасники конференції підкреслили важливість освіти для ромських дітей та жінок, а також необхідність забезпечення доступу до якісних освітніх послуг. Крім того, було наголошено на проблемі відсутності необхідних документів, що обмежує можливості ромів у повноцінному житті. Залучення молоді, як рушійної сили змін та інклюзії в суспільстві є важливим інтеграційним фактором.
Ігор Лоссовський, заступник Голови Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті у своєму виступі наголосив на важливості міжсекторальної співпраці та залучення громадських організацій до реалізації державної політики із захисту прав та інтересів ромів, розвитку їх культури та інтеграції до українського суспільства, насамперед в умовах російсько-української війни. Розповів про діяльність ДЕСС на ромському напрямку. Він також ознайомив присутніх із прогресом у реформуванні законодавства у сфері прав національних меншин відповідно до європейських стандартів та затвердженим Урядом Планом заходів на 2024–2025 роки щодо реалізації Стратегії для ромської національної меншини. Заступник Голови ДЕСС закликав представників громадських організацій ромської національної меншини спільно долучатися до виконання Плану заходів. Розповів про внесення ромської проблематики Європейською Комісією в якості важливої компоненти переговорного процесу України щодо вступу до ЄС.
Представники Ради Європи ознайомили учасників конференції з європейськими практиками захисту прав ромів та наголосили, що Європейський Союз активно підтримує Україну на шляху до європейської інтеграції, зокрема, допомагаючи в імплементації європейських стандартів у сфері прав людини та національних меншин.
Заступник Голови ДЕСС Ігор Лоссовський у свою чергу наголосив на вагомій ролі Європейського Союзу, який наполегливо працює в напрямку підтримки і допомоги Україні в політичній, економічній, гуманітарній, військовій сферах, що стало безпрецедентним явищем у сучасній європейській політиці.
Співорганізатори конференції «Посилення можливостей та захист прав ромських жінок через ефективну реалізацію політики» – Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» та спільний проєкт Ради Європи та Європейського Союзу «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо антидискримінації та прав національних меншин в Україні».
Фото та текст: офіційний сайт ДЕСС