УГКЦ в Україні переходить на новий календар
З 1 вересня 2023 року Українська Греко-Католицька Церква в Україні переходить на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії. Про це заявив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у прямому ефірі «Живого телебачення», повідомляючи рішення Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні щодо календарної реформи, інформує пресслужба УГКЦ.
«Взявши до уваги численні прохання віруючих та провівши попередні консультації із духовенством та монашеством нашої Церкви про назрілу потребу реформи Літургійного календаря УГКЦ в Україні, а також зважаючи на душпастирські рації: УГКЦ в Україні перейти з 1 вересня за новим стилем (початок Індикту) 2023 року Божого на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії», — йдеться у 1-му пункті 5-ї постанови 93-ї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні, яка відбулася 1–2 лютого 2023 у Львові-Брюховичах.
Відповідно до цього рішення, вже з 1 вересня цього року всі нерухомі свята УГКЦ в Україні святкуватиме за новим стилем. Зокрема, Різдво Христове — 25 грудня, Богоявлення — 6 січня, Благовіщення Пресвятої Богородиці — 25 березня, Покров Пресвятої Богородиці — 1 жовтня, Святого Миколая — 6 грудня тощо.
«Я б наголосив: це не тільки Різдво! Під час дискусій і приготування до нашого Синоду ми не говорили про Різдво, але про всі свята, які належать до нерухомого циклу. Бо це абсолютно проти будь-яких літургійних правил змінювати дату святкування лише одного свята. Не можна змінювати дату Різдва, переносячи на 25 грудня, а всі інші залишати за старим стилем», — пояснив Блаженніший Святослав.
Перехід на новий стиль відбудеться саме 1 вересня, адже в цей день розпочинається новий літургійний рік.
Парафії, які ще не готові до такого кроку, матимуть можливість із дозволу свого єпископа до вересня 2025 року святкувати нерухомі свята за старим стилем (Різдво Христове — 7 січня, Богоявлення — 19 січня, Благовіщення — 7 квітня тощо). «Для тих парафій чи поодиноких громад, які відчувають себе ще не готовими до такого кроку (за окремим благословенням єпархіального єпископа), залишити можливість літургійного життя за юліанським календарем на період до 2025 року Божого», — йдеться у 2-му пункті 5-ї постанови Синоду.
Пасху і всі пов’язані з нею свята УГКЦ в Україні відзначатиме за старим стилем, як раніше.
«Ми переходимо на новий стиль лише для нерухомих свят. Ми вирішили залишити поки що Пасхалію такою, якою вона є сьогодні. Актуальна Пасхалія залишається в силі», — сказав Глава УГКЦ.
За словами Предстоятеля, календарна реформа УГКЦ в Україні матиме два етапи. Зараз зроблений перший крок. Щодо святкування Пасхи, то єпископи «вирішили трохи зачекати».
Блаженніший Святослав пояснив, що у 2025 році відзначатиметься 1700-річчя Першого Вселенського Собору. Готуючись до цього ювілею, ведеться спільна праця в діалозі між Римом і Константинополем над оновленою Пасхалією, згідно з якою усі християни світу святкуватимуть Пасху в один день.
«Будемо разом працювати, долучатися до процесів вселенського християнства для реформи Пасхалії. Сподіваюся, що це буде справа, хоч недалекого, та все ж майбутнього», — додав Глава УГКЦ.
Глава УГКЦ зазначив, що коли робили опитування, то владики постановили собі: якщо буде близько 70 % тих, хто підтримує рішення про реформу, тоді можемо рухатися вперед. «А виявилося, що є підтримка майже 90 %, і то практично в кожній єпархії. Тобто бажання та потреба календарної реформи виявилася набагато вищою, ніж ми могли сподіватися, і це не може не тішити», — наголосив Блаженніший Святослав, попросивши при цьому всіх вірних послухати голосу своєї Матері-Церкви і зберігати єдність й одностайність під час проведення календарної реформи.
«Громади, які не готові до реформи зараз, мають перехідний період до 2025 року», — Блаженніший Святослав
6 лютого у прямому ефірі «Живого Телебачення» Блаженніший Святослав оприлюднив рішення Архиєрейського Синоду УГКЦ щодо календарної реформи. Під час розмови Глава УГКЦ розповів, як бути парафіям і громадам, які не готові до зазначених змін, та як пройти цей перехідний період.
«Для тих парафій чи поодиноких громад, які відчувають себе не готовими до такого кроку (за окремим благословенням єпархіального єпископа), залишити можливість літургійного життя за юліанським календарем до 2025 року Божого», — йдеться у 2-му пункті 5-ї постанови 93-ї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні.
Блаженніший Святослав пояснив, що у проведенні календарної реформи в Україні вірні очікували, що «не парафії керуватимуть єпископом, але єпископи виявлять лідертсво в цьому питанні». За його словами, синодальний досвід — це коли єпископи, заручившись підтримкою більшості вірних, монашества роблять крок вперед — з одного боку, є засобом нашого єднання, а з іншого — певним прикладом, тобто «ми очолюємо цей рух».
«Очолюючи цю календарну реформу, ми її нікому не накидаємо, бо знаємо, що в нас є громади з дуже особливими обставинами. Часом є поділені села, люди, громади, які мають певну історію навіть щодо календарних питань», — зазначив Блаженніший Святослав.
Глава УГКЦ наголосив, що Синод вирішив рухатися вперед разом. Поважаючи певні потреби інших, єпископи дали можливість їм ще дозріти до такого кроку. Але це не означає, що Церква без них побігла вперед. Місцевий єпископ має право дати дозвіл, але мусить вислухати священників та вірних. Проте цей дозвіл не дається на неозначений термін, а тільки до 2025 року. Громада мусить працювати, священник повинен проводити певну працю та пояснювати, чому вся Церква вже зробила крок і кожен теж повинен до цього долучитися.
Блаженніший Святослав висловив сподівання, що до 1 вересня 2025 року вся Україна разом святкуватиме нерухомі свята за новим стилем.
Глава УГКЦ про календарну реформу: «Сподіваюся, що православні брати підуть за нами»
Під час оприлюднення рішення Синоду про календарну реформу УГКЦ Блаженніший Святослав розповів, на яку реакцію очікує від Православної Церкви України.
«Я сподіваюся, що будуть єпископи [православні — Ред.], які матимуть відвагу перейти на новоюліанський календар, як вони його називають. Я вам щиро скажу, що дуже вдячний Його Блаженству Митрополиту Епіфанію за відкритість, щирість і можливість зустрічі та братньої дискусії на цю тему», — сказав Глава УГКЦ.
Блаженніший Святослав додав, що під час зустрічі з Предстоятелем ПЦУ у грудні 2022 року «ми ще не були готові озвучити дати, коли наша Церква стане готовою до такого кроку, але я представив міркування щодо цієї теми Архиєрейського Синоду нашої Церкви, що відбувся у листопаді [2022 року. — Ред.]». Ці міркування, за словами Патріарха, охоплювали як тактичні, так і педагогічні кроки щодо проведення реформи. На зустрічі Глава УГКЦ запропонував Митрополитові Епіфанію створити спільну робочу групу, щоб можна було обмінюватися досвідом, поважаючи традиції, звичаї, динаміку, канонічне право кожної Церкви.
«Я дуже хотів би, щоб наш досвід календарної реформи послужив нашим православним братам. Дуже важливо, щоб ми розуміли, що рухаємося до однієї мети. Хоча, можливо, йдемо до неї трохи різними способами», — додав Глава УГКЦ.
Наостанок Блаженніший Святослав промовив: «Поки що ми робочої групи не створили, але я би дуже хотів, щоби вона запрацювала. Ба більше, ми матимемо тепер конкретніші пропозиції для праці в ній. Сподіваюся, що спільна робота допоможе нам краще зрозуміти один одного. Але, очевидно, що ми рухаємося до однієї і тієї ж мети. Я щиро вірю, що цього року ми разом із нашими православними братами святкуватимемо Різдво 25 грудня і разом освячуватимемо воду у Дніпрі 6 січня».
За матеріалами офіційного сайту УГКЦ
Відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=juYSephWgZw&embeds_euri=https%3A%2F%2Fugcc.ua%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title